Paint’e veda ediyoruz… Peki alternatif uygulamalar hangileri?

paint

Paint, internet öncesi çağın ilk eğlence kaynağı olarak gönlümüzde taht kurmuştu. Her ne kadar çok gelişmiş bir program olmasa da başında saatler geçirdik. Birçok insan ise bilgisayarlarla Paint sayesinde bağ kurabildi. Ancak aradan 32 yıl geçti ve artık ona güle güle deme vaktimiz geldi çattı.

Microsoft, önümüzdeki sonbaharda yayınlanacak olan Windows 10 Creators güncellemesi ile bazı programların hayatına son vereceğini açıkladı. Bu programlardan birisi de Paint oldu. İlk defa 1985 yılında hayatımıza Windows 1.0 ile giren Paint 32 yıl sonra Windows işletim sistemlerinde olmayacak.

Windows 10 Creators güncellemesinin Nisan sürümünde, Microsoft dünyaya Paint 3D’yi tanıtmıştı. Bu uygulama ile üç boyutlu objeler üzerinde tasarımlar yapabiliyor kullanıcılar. Basit şekilde iki boyutlu çizimler de yapılabiliyor elbette ancak orijinal Paint’in yerini tutmuyor.

Paint’e karşı eskiden gelen bir duygusal bağımız olsa da gerçekçi olarak baktığımızda kaldırılması mantıklı bir karardı. Günümüzde hiçbir vasfı kalmamış bir programa yatırım yapmaya devam etmek gereksiz olacaktır. Ancak yine de bu bizim duygusal anlamda üzülmediğimiz anlamına gelmiyor.

Güle güle Paint. Özleneceksin.

Çoğumuzun ilk dijital resim deneyimine yardımcı olan Paint’e veda ediyoruz. Ancak bir Paint olmasa da size daha fazla özellik sunacak bazı alternatif uygulamalar var. Alternatiflere bir göz atalım…

1- Artweaver

Eğer Paint’te çizim yapmayı seviyorsanız bu uygulama tam size göre. Dokunmatik ekranı da destekleyen uygulama, gerçekçi fırça ve kalem seçenekleriyle size kullanışlı bir çizim hizmeti veriyor.

Daha profesyonel olarak kullanmak isterseniz ücretli versiyonu da mevcut.

2- GIMP

Bu program biraz daha usta işidir. Eğer sadece ‘kendimce kedi, köpek çizimleri yapacağım’ diyorsanız, bu program size fazla gelebilir. Ancak biraz yeteneklerinizi zorlamak isterseniz, sunduğu özelliklerle usta işi dijital çizimler yapabilirsiniz.

3- IrfanView

Eğer daha basit ve kullanışlı bir uygulama istiyorsanız, IrfanView aradığınız program olabilir. Resimlerin boyutlarını değiştirebilir, döndürebilirsiniz. Ayrıca çeşitli efektler ile görselliği zenginleştirebilirsiniz. Elbette ki bunların yanında temel boyama ve resim araçlarına da sahiptir.

4- Krita

İşte bir amatör çizimcileri zorlayacak, ancak yetenekli dostları mutlu edecek bir program daha. Yazılım size çizim konusunda oldukça yardımcı olacak, hatta titreyen elinizin çiziminizi bozmasını dahi engelleyecek. Daha çok çizgi roman severlerin kullanmak isteyebileceği bir uygulama.

5- Pixlr Editör

Tarayıcı tabanlı bir uygulama olan Pixlr Editör, web de dolaşırken resimler ile ufak oynamalar yapmanız gerektiğinde bunu bilgisayarınıza program yüklemeden tarayıcı üzerinden halletmenizi sağlar. Biraz karışık bir yapısı var gibi dursa da kullandıkça alışacağınızı düşünüyoruz. Program bir çizim aracından çok resim düzenleyicisidir.

Ufak bir edit yapmamız gerekiyor… Microsoft’un 3D Genel Müdürü Megan Saunders, “MS Paint’in etrafına nostaljiyle dolu inanılmaz bir destek geldi” dedi. Bu açıklamanın ardından MS Paint’in burada kaldığını belirten Saunders, uygulamayı indirmek için tek yapmanız gerekenin Windows Store’a girerek uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmek olduğunu bildirdi. 🙂

0 I like it
0 I don't like it

Bir Cevap Yazın