Engel Tanımayan Muammer Ersin’in Başarı Hikayesi

muammer4

Adale hastası olan ve 6 yıldır yatağa bağımlı olarak yaşamını sürdüren 23 yaşındaki Muammer Ersin Çelik, günümüzün en kayda değer fizikçilerden biri olan ALS hastası Stephen Hawking’i kendisine örnek aldı. Şu Anda güçlükle hareket ettirebildiği parmak uçlarıyla 3 boyutlu bilgisayar oyunları için program yazıyor, ana dili gibi İngilizce konuşabiliyor. Keza Almanca, Rusça, Fransızca biliyor.

3 yaşındayken Muammer Ersin’e bisiklet bölge ailesi, bisikleti sürmekte zorluk çektiğini görür görmez hastaneye götürmüş ve Muammer Ersin’in kas hastası olduğunu öğrenmiş…

6 yaşına değin yürüyebilen Muammer Ersin, ilkokul birinci sınıfta arkadaşlarının yazı yazma hızına yetişemeyince öğretmeninin “Her Zaman geç kalıyorsun” demesinin ardındaki okula gitmekten vazgeçmiş. 17 yaşına geldiğinde ise ayrıntılarıyla yatağa bağımlı hale gelmiş.

Uyumadığı zamanlarda vaktini bilgisayarla geçiren Muammer Ersin, Stephen Hawking’i hayatının en kayda değer kilometre taşlarından biri olarak kabul ediyor.

Çünkü geçirdiği ALS hastalığı sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla insanlarla irtibat kuran fizik profesörü Stephen Hawking’i örnek almış.

Oynadığı bilgisayar oyunlarında eksiklikler gören Muammer Ersin, 3 boyutlu bilgisayar oyunları için program yazmaya başlamış ve bunu kendi çabalarıyla öğrenmiş…

Babasının belirttiğine tarafından Muammer Ersin’in dünyanın çoğu ülkesinden arkadaşı var. Ayrı ülkelerdeki bu arkadaşları kendisini ziyarete de gelmiş.

Doğan Haber Ajansı’nın aktardığı habere kadar annesi oğlunun kendilerini onurlandırdığını belirtirken, babası da Muammer Ersin’in üniversitede okuyan bir öğrenci için yaptığını anlatıyor: “Ersin, üniversitede okuyan bir öğrencinin bilgisayar ödevini yaptı. Ödevden 100 puan alan öğrenci Ersin’e pasta getirdi. Ersin’le gurur duyuyorum. Bir hekim adale hastalığı olanların Ersin kadar yaşayamadığını oğlumun yüzüne söylemişti. Önce bu cümleye darıldım fakat ardından bu söz Ersin’e güç verdi.”

Muammer Ersin’in engel tanımayıp başardığı şeyleri gururla takdir ediyor, herkese örnek olmasını diliyoruz…

 

 

0 I like it
0 I don't like it

Bir Cevap Yazın